FAQ  •  Registrovať  •  Prihlásenie

Aký navijak ?

<<

oltcitak

Obrázok užívateľa

Starooffroauďák

Poslať 24 Apr 2017, 13:57

Re: Aký navijak ?

vdaka za odpovede(Jenki, Kapo) hmm, mam nad cim rozmyslat, inac mam v aute 60m horolezeckeho statickeho lana aj zlanovacie karabiny(obdoba tej kotvy od Kapa) to planujem pouzit aj na predlzenie klasickeho lana z navijaka(zdvojit ho) a chcem iba syntetiku. No určite sa da vymysliet nejaky "sersam" na istenie pocas spustania nadol....
Hyundai Starex 4WD
http://www.youtube.com/user/oltcitak/videos
http://oltcitak.rajce.idnes.cz/

Nikdo nieje tak beznadejně zotročený, ako tí, ktorí mylne veria, že sú slobodní.‘‘ Johan Wolfgang von Goethe
<<

Jenki

Offrouďák

Poslať 24 Apr 2017, 14:40

Milan, neviem, ale ja by som horolezecké lano asi nedával .... má iné parametre, asi by som sa bál.
Ja mám samozrejme aj predlžovák, práve na vyprosťovanie havarovaného auta som ho už raz aj použil, ale nakoniec som aj tak začal na predlžovanie používať gurtňu. Zdá sa mi viac kompaktibilná s tým lanom, podobne pruží a je tiež na 10 ton, ak sa nemýlim.
Skracujem ju prekladaním a šeklou aby som ju nekrčil.
Tie navijáky majú brzdu iba do záberu, na odvíjanie to nejako nefunguje (tak meter-dva by som asi riskol).
Ten šnekový predával kedysi tuná tuším Teslo ... len treba rátať s tým, že ten je naozaj pomalý. A ťažký.
A Teslo by možno vedel povedať viac ...
Kapo, ja som po tom "odtrhnutí sa" v tom kopci zostal akýsi priposratý, neviem, či by som sa s takouto "antikladkou" pustil spúšťať.
Nikdy som to neproboval, tak fakt nefim.

Len pre osvetlenie situácie: Pri servise navijaku (montáž nesprávneho modelu) mi nejaký pomocný odborník urobili na lane uzol, asi tak 8-10 metrov od háku a lano navinul (aj s uzlom) úhľadne na bubon.
Ja som vyrazil na akciu, dostal som sa do sra..ek a syn ma vyviazal na lano / pri vyťahovaní si ten uzol nevšimol, bol ďaleko za ním v kopci/. Ja som sa začal ťahať /syn signalizoval uzol a možný prúser/tak som si pri vyťahovaní chcel pomôcť kolesami (okrem mechanicky synchronizovaných navijakov sa to považuje za chybu) vytiahol som sa cca 3 metre, lano sa uvoľnilo, následne mi kolesá prešmykli a ja som s Patrolom vypadol do lana... presne v uzle lano prasklo a ja som sa sypal v lese medzi stromami do cca 10 áut stojacich na čakačke na zvážnici cca 20 metrov. Pánboh ma v tom nenechal a akosi som to zastavil, zbytok som už písal, Hollý ml. do minúty lano nadpojil, resp. uviazal hák a ja som sa vytiahol hore, dole totiž už nebolo kam, len zráz.
Po dojazde som si potreboval lano odvinúť a opraviť, tak som ho odvíjal dolu z kopca. Najprv ok, asi po 10-15 metroch sa auto viezlo dolu kopcom aj po vypnutí navijaku. Tam sa ale dalo dobrzdiť normálne.
Patrol GR 2,8 TD6 Wagon,
Subaru Outback 3,6 H6
Pajero II 3,5V6 SWB automat/ predané
http://jenki.rajce.idnes.cz/
<<

oltcitak

Obrázok užívateľa

Starooffroauďák

Poslať 24 Apr 2017, 15:27

toz ja vidim(len teoreticky ) dvojaky problem, ked je brzda klasická bubnova, alebo konusova umiestnena v navijacom bubne, bude pri brzdení zahrievat bubon a to tej syntetike nebude asi po vôli. Druha vec, ako to vladtne pracuje? Ked sa odvija povoli sa brzda? Alebo je tam nejaká rohatka, odstrediva volnobezka, ci co... ?A co ta dynamicka brzda, ziadne info? Keby som to rozobral, tak si viem pomoct, ale takto len teoretizujem.. :-( mozno by slo vyviest hriadel von a umiestnit klasicku kotucovu brzdu ovladanu rucne(bowden, hydraulika) aby neprehrieval ten bubon s lanom, no nič, idem hladat nejake vykresy vnutornosti.. Ono totiz vyliezt sa da skoro vsade, ale zist bezpecne, ked ta kolesa neudrzia na zemi, je uz horsie.. :109:
Hyundai Starex 4WD
http://www.youtube.com/user/oltcitak/videos
http://oltcitak.rajce.idnes.cz/

Nikdo nieje tak beznadejně zotročený, ako tí, ktorí mylne veria, že sú slobodní.‘‘ Johan Wolfgang von Goethe
<<

duro103

Špión

Poslať 27 Apr 2017, 06:57

Asi to skoncilo pri predator 12000 profesional fan alebo king one tds9500.
Musim sa na to vyspat.
Co vy poradite je to dobra volba?;alebo radsej nieco ine?
<<

Kapo

Obrázok užívateľa

gazikár

Poslať 27 Apr 2017, 11:45

Dnes sú číňani v celku obstojnej kvalite. Z tých dvoch by som nemal obavy. /hlavne ak budeš mať na to 2 roky záruku/
Ale dosť dôležité je, ako navijak namontuješ a ako ho budeš používať.
„Keď ráno vstaneš, poďakuj za ranné svetlo, za svoj život a silu. Poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nenachádzaš dôvod k vďake, hľadaj chybu sám v sebe."
(Tecumseh, Shawnee)

LC HDJ 80, GR, PV3S S3 HR3001, gaz69....
<<

duro103

Špión

Poslať 27 Apr 2017, 15:53

Co znamena ako ho namontujem?
Na ake pevne zelezo? Ci vyska od cesty? Alebo hlbka ulozenia od blatnika?
<<

Kapo

Obrázok užívateľa

gazikár

Poslať 27 Apr 2017, 16:06

Hej, hrúbka montážnej platne, aby sa pri záťaži neskrútial a nepolámala navijak. Ale aj kabeláž neodfláknuť.
Kedysi sa odporúčalo čínsky navijak rozobrať, skontrolovať a poriadne premazať. Občas tam číňan zabudol dať vazelínu, či tesniaci okrúžok. Dnes neviem. By bolo faj aspon do záruky do toho nešahať. Prípadne sa opýtať predajcu.
„Keď ráno vstaneš, poďakuj za ranné svetlo, za svoj život a silu. Poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nenachádzaš dôvod k vďake, hľadaj chybu sám v sebe."
(Tecumseh, Shawnee)

LC HDJ 80, GR, PV3S S3 HR3001, gaz69....
Predchádzajúci

Späť na Offroad príslušenstvo

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť